1 листопада в Україні відзначатиметься 103-тя річниця Листопадового чину та проголошення Західноукраїнської Народної Республіки.
28 жовтня, у переддень річниці цієї знаменної події в історії національного державотворення, кафедра українознавства ЛНМУ ім. Данила Галицького організувала навчально-виховний захід для іноземних студентів англомовного відділення. Його провела доцентка кафедри Наталія Гірна.
Викладачка ознайомила майбутніх лікарів з історичними реаліями початку ХХ століття, коли внаслідок насильницького розподілу українські землі опинилися під владою Австро-Угорської та Російської імперій, а в роки І-ої світової війни українці змушені були воювати у складі армій держав-учасниць ворогуючих блоків. Вона розповіла, що війна пришвидшила розпад імперій, український народ отримав шанс на відновлення власної державності. Доповідачка детально зупинилася на історичних подіях кінця жовтня – початку листопада 1918 року, коли на західноукраїнських землях відбувалися події Національної революції – Листопадовий чин і проголошення Західноукраїнської народної республіки.
Під час проведення навчально-виховного заходу іноземні студенти дізналися про хід листопадового повстання, досвід проголошення Західноукраїнської народної республіки та героїчної боротьби УГА, що вкотре засвідчили віковічні прагнення та рішучість українського народу до волі та створення незалежної України.
На завершення заходу доцентка Наталія Гірна процитувала висловлювання відомого історика І. Лисяка-Рудницького, що «не соромно програти в боротьбі, адже вона стане прикладом і закликом для наступних поколінь борців за незалежність».
Довідка. ЗУНР була демократичною державою, що доволі незвично для початку ХХ століття, усі громадяни мали рівні права, конституція гарантувала широку автономію національним меншинам. На жаль, міжнародні обставини склалися несприятливо для українців. Із перших днів існування ЗУНР тривала українсько-польська війна, а на боці Польщі виступали країни Антанти, зокрема, Франція, що особливо негативно ставилася до українських державницьких прагнень. Долю ЗУНР вирішили сильніші держави – переможиці війни, розчленувавши її на окремі частини і передавши під владу сусідів.
Немає коментарів:
Дописати коментар